Światła LED a przepisy

LEDowe żarówki montowane w samochodzie to sposób na bardziej komfortową i oszczędną eksploatację pojazdu. Świecą one dłużej i mocniej, dokładniej doświetlając okoliczne szczegóły, a zarazem zużywają mniej prądu. Wiele nowoczesnych aut posiada w standardzie żarówki typu LED. Starsze rocznikowo modele są jednak wyposażone w tradycyjne źródła światła, a ich właściciele niejednokrotnie poważnie rozważają montaż bardziej energooszczędnych i efektywnych typów oświetlenia. Czy żarówki H7 LED są legalne? Co na temat ich i innych modeli LEDów mówią przepisy?

Czy można stosować żarówki LED w samochodzie?

Większość wyprodukowanych po 2011 roku pojazdów osobowych posiada wbudowane, fabryczne żarówki LED samochodowe. Przepisy unijne dopuszczają, a nawet rekomendują takie rozwiązanie w nowoczesnych autach. Jest to spowodowane istotnymi zaletami tego typu źródeł światła – wysoką trwałością, skutecznym doświetlaniem przestrzeni przed maską, a także automatyczną regulacją zasięgu i natężenia. Aby skorzystać z pozytywnych aspektów LEDowego oświetlenia, spora część użytkowników starszego typu pojazdów rozważa zamontowanie w miejscu tradycyjnych żarówek LEDów firmy Philips i innych marek. Jednocześnie wielu kierowców zastanawia się, czy żarówki H7 LED są legalne. Tymczasem poruszanie się po drodze publicznej autem wyposażonym w samodzielnie zamontowane LEDy jest niezgodne z przepisami. Jest to spowodowane faktem, iż tradycyjne lampy nie są dostosowane konstrukcyjnie do obsługi nowoczesnych LEDów, przez co nie działają one prawidłowo. Warto także mieć na uwadze, że zmodyfikowany w taki sposób pojazd traci homologację, powodując, że jazda po drodze staje się nielegalna. Wyjątkiem są tutaj pojazdy wykorzystywane do poruszania się poza publicznymi szlakami komunikacyjnymi – podczas wypraw off road lub wyścigów terenowych. W takiej sytuacji dozwolone jest stosowanie żarówek i lamp roboczych LED 16W Cree jako dodatkowego oświetlenia w aucie.

Konsekwencje nielegalnych przeróbek oświetlenia w pojeździe

Czy można stosować żarówki LED w samochodzie? Mocne światła do jazdy dziennej LED zastosowane w pojeździe znacząco różnią się barwą i jakością od tradycyjnych typów oświetlenia. Z tego względu wykrycie ewentualnej, nielegalnej przeróbki nie sprawi trudności ani policjantowi, który zatrzyma auto do kontroli, ani diagnoście na corocznym przeglądzie technicznym. Zauważenie takiej nieprawidłowości może skutkować między innymi nałożeniem mandatu karnego oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a także koniecznością demontażu zastosowanego źródła światła. Z tego względu samodzielne ingerencje w samochodowe lampy oraz niezgodny z przepisami montaż żarówek LED w pojazdach do nich nieprzystosowanych może nieść za sobą poważne konsekwencje karne i finansowe.

Przepisy o żarówkach LED w samochodzie wyraźnie określają, kiedy dozwolone jest stosowanie tego typu źródeł światła. Legalne i montowane fabrycznie będą one w pojazdach produkowanych po 2011 roku; w starszych autach mogą być natomiast użytkowane jedynie w przypadku jazdy poza publicznymi drogami