Jak wymienić żarówki w samochodzie?

Nie ma nic gorszego podczas jazdy nocą od przepalonej żarówki w reflektorach. Zwłaszcza jeżeli są jesteśmy w trasie, na nieoświetlonej drodze, a do najbliższego sklepu motoryzacyjnego bądź stacji benzynowej jest wiele kilometrów. Dlatego nigdy nie należy dopuszczać do sytuacji, w której na pokładzie auta nie ma żadnych zamiennych źródeł światła, a dodatkowo tylko jeden przedni reflektor jest sprawny. Prosimy również pamiętać, że wymiana żarówki w samochodzie na poboczu drogi nie zawsze jest łatwa, dlatego warto przećwiczyć tę procedurę wcześniej na parkingu pod domem.

Wymiana żarówki w aucie, czy to trudne zadanie?

Starsze samochody posiadały mnóstwo wolnego miejsca pod maską, stąd też dostęp do reflektorów i ich żarówek był niezmiernie łatwy. W takiej sytuacji instalacja nowego źródła światła odbywała się bardzo prosto, wystarczyło tylko mieć przy sobie latarkę. W nowoczesnych autach, gdzie wszystko jest bardzo mocno zabudowane, nawet wymiana żarówki postojowej może nastręczyć ogromnych problemów. Zdarzają się sytuacje, gdy konieczna jest wizyta w serwisie, bo dostęp do lampy wymaga demontażu ważnych podzespołów spod maski. Czasem konieczne jest zdjęcie samego reflektora z pojazdu, wcześniej luzując mocowania zderzaka lub błotnika. Jeżeli dostęp jest bardzo kiepski, to stanowczo odradzamy samodzielną wymianę źródeł światła. Prawidłowy montaż żarówki H7 led, pracującej jako światło mijania lub drogowe, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas samych i innych kierowców. W przypadku złego osadzenia lampy halogenowej w gnieździe reflektor może mocno oślepiać innych kierujących, zamiast oświetlać drogę przed samochodem.

Które żarówki łatwo wymienić i jak należy to robić?

O ile wymiana żarówek w reflektorach przednich może przysporzyć naprawdę sporych kłopotów, to poradzenie sobie z nieświecącą lampą tylną bądź kierunkowskazem bocznym jest już o wiele łatwiejsze. Wymiana żarówki w aucie powinna zacząć się od zlokalizowania miejsca, które umożliwi dostęp do źródeł światła. Zazwyczaj można znaleźć tę informację w instrukcji obsługi. Podpowiadamy jednak, że w przypadku lamp tylnych w znakomitej większości pojazdów, dostęp możliwy jest od strony bagażnika. Najpierw należy odchylić dywanik, a następnie odłączyć kostkę elektryczną, aby nie doprowadzić do żadnego zwarcia. Następnie wyjmujemy moduł oświetleniowy z lampy i tutaj rozpoczyna się właściwa wymiana żarówki w samochodzie. Należy delikatnie wcisnąć ją w głąb, po czym przekręcić w lewo o kilkanaście stopni, aż pojawi się opór. W tym momencie żarówka może zostać wyjęta. Prosimy pamiętać, by instalując nowe źródło światła, postarać się nie dotykać bańki gołymi rękami, najlepiej robić to w rękawiczkach. Dzięki temu znacznie wydłuży się czas pracy nowej żarówki.

Bardzo mocno zalecamy przetestowanie sposobu na wymianę wszystkich żarówek, do jakich jest łatwy dostęp. Dzięki temu, gdy konieczna będzie np. wymiana żarówki postojowej w trasie, dobrze opanowana procedura znacznie ułatwi wykonanie tego zadania. Chcemy położyć bardzo mocny akcent na to, by zawsze wozić ze sobą komplet zapasowych źródeł światła, podstawowy zestaw narzędzi, a przede wszystkim latarkę. Znacznie ułatwi to dostanie się do lamp, gdy wymiana odbywać się będzie w ciemności na poboczu drogi, bądź gdy do reflektorów jest po prostu trudny dostęp. Czasami możliwa jest wymiana żarówek na LED w samochodzie, które pobierają znacznie mniej prądu od ich tradycyjnych odpowiedników. Dodatkowo posiadają one znacznie dłuższy czas życia, a więc szansa na przepalenie się w najmniej odpowiednim momencie staje się znacznie mniejsza.